Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Dieta w ciąży – na co zwrócić szczególną uwagę?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ciąży należy pamiętać, że jemy dla dwojga, a nie za dwoje. Dieta w ciąży powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Odpowiednia podaż kalorii (z uwzględnieniem trymestru ciąży: w pierwszym + 0 kcal, w drugim + 360 kcal, w trzecim + 475 kcal) zapewni właściwe odżywienie płodu i zapewni mu prawidłowy rozwój. Ważnym jest zapewnienie wartościowych źródeł tłuszczów i białka. Węglowodany powinny być dostarczane wraz z pełnoziarnistymi produktami spożywczymi. Kobiety w ciąży powinny spożywać pięć dobrze zbilansowanych posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Należy także pamiętać, że w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny, w związku z czym kobiety ciężarne powinny zwiększyć ilość spożywanej wody. 

Co jeść w ciąży, a czego powinno się unikać?

Zdrowa i zbilansowana dieta mamy w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka w życiu płodowym. Dowiedz się co jeść w ciąży, a czego powinno się unikać.

Warto unikać cukru i słodkich przekąsek, które sprzyjają powstawaniu cukrzycy ciążowej, a także wpływają na zdrowie maluszka. Dostarczają one pustych kalorii, co sprzyja przyrostowi nadmiernej masy ciała i powstawaniu nadwagi i otyłości zarówno u mamy, jak i u nienarodzonego jeszcze dziecka. Gdy najdzie chęć na słodkie, warto sięgnąć po zdrowe zamienniki – najlepiej te przygotowane w domu bez dodatku cukru. W chwili słabości dobrym wyborem zamiast słodkiego batonika może okazać się owoc, owsianka z dodatkiem suszonych owoców i orzechów czy domowe ciasto na mące pełnoziarnistej.

W ciąży należy unikać fast foodów, słodzonych napojów, ale także nadmiernej podaży soli w diecie. 

Z uwagi na ryzyko infekcji pokarmowych należy unikać serów pleśniowych, serów feta czy camembert. Z diety należy wyeliminować niepasteryzowane mleko i przetwory z niego przygotowane, surowe mięso i jaja, surowe ryby, słodziki, kolorowe napoje gazowane i żywność wysokoprzetworzoną. 

Kwas foliowy w ciąży – jaką pełni rolę?

Kwas foliowy jest jedną z najważniejszych witamin odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój płodu. W pierwszym trymestrze jej właściwy poziom odpowiedzialny jest za procesy organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Kwas foliowy w ciąży odgrywa także ważną rolę w wytwarzaniu krwi u matki, jak i u płodu, zabezpieczając jednocześnie przed przedwczesnym porodem i hipotrofią płodu. Niedobór kwasu foliowego przed ciążą i na jej początku może wpłynąć na ryzyko powstawania wrodzonych wad układu nerwowego u płodu. 

Comments are closed.

https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ zobacz zobacz wiecej