Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Laserowe usuwanie zmian skórnych – wskazania, przebieg zabiegu, wady i zalety

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pieprzyki i znamiona – jednym dodają, innym odejmują urody. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, zastanów się nad zabiegiem laserowego usuwania zmian skórnych. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję o metodzie usunięcia szpecącego pieprzyka, musi podjąć specjalista po dokładnym zbadaniu skóry.

Wskazania do usuwania zmian skórnych

Głównym wskazaniem do usuwania zmian skórnych są powody estetyczne – chęć pozbycia się znamienia lub pieprzyka, który wpływa na wygląd, wywołuje dyskomfort psychiczny i kompleksy. Łagodne zmiany skórne, które można bezpiecznie usuwać przy pomocy lasera lub skalpela to, m.in.: brodawki, włókniaki, kurzajki, znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki), naczyniaki rubinowe. Terapii takiej mogą zostać poddane osoby w każdym wieku – zarówno dorośli, dzieci, jak i osoby starsze.

Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, usuwanie zmian skórnych wykonywane jest również ze względów medycznych – niektóre zmiany nowotworowe mogą do złudzenia przypominać zwykłe pieprzyki. Dlatego przed każdym tego typu zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem, który dokładnie bada skórę pacjenta i ocenia, czy zmiana skórna może zostać usunięta za pomocą lasera, czy może lepsza byłaby metoda chirurgiczna.

Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem CO2?

Laser CO2 jest najczęściej stosowanym laserem w medycynie estetycznej i dermatologii. Charakteryzuje się wysoką intensywnością i precyzją wiązki światła, co pozwala na precyzyjne oddziaływanie na wybrane tkanki skórne. Jest szczególnie skuteczny w usuwaniu łagodnych zmian skórnych, blizn i rozstępów. Skuteczność zabiegu została potwierdzona klinicznie, efekty są bardzo trwałe i pojawiają się w krótkim czasie.

Laser CO2 wysyła wiązkę światła o wysokiej intensywności i długości fali 10 600 nm, która jest pochłaniana przez skórę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Energia termiczna wytworzona przez laser niszczy niepożądane zmiany skórne i stymuluje procesy gojenia tkanek. Podczas laseroterapii dochodzi do uszczelnienia naczyń krwionośnych i limfatycznych, dzięki czemu w miejscu usuniętego znamienia tworzy się tylko powierzchniowy strupek, który odpada po kilku dniach.

Zabieg jest bezpieczny i mało bolesny (zwykle nie wymaga znieczulenia), a pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności jeszcze tego samego dnia. W miejscu usunięcia zmiany skórnej powstaje nowy, zaróżowiony naskórek, który bardzo szybko upodabnia się do okolicznych tkanek. Całkowite zagojenie następuje po upływie 3-4 tygodni.

Laserowe usuwanie znamion – wady i zalety

Największą zaletą laserowego usuwania zmian skórnych jest niska inwazyjność zabiegu, dzięki czemu jest to doskonała alternatywa dla procedur chirurgicznych. Laseroterapia jest metodą bardzo precyzyjną, dzięki czemu sprawdza się w usuwaniu niewielkich zmian skórnych i umiejscowionych w trudnodostępnych miejscach. Po zlikwidowaniu znamienia nie pozostaje ślad w postaci blizny.

Ograniczeniem tej metody jest to, że usunięta przy pomocy lasera tkanka nie może zostać przebadana histopatologicznie. Laserowe usuwanie zmian skórnych nie jest więc odpowiednie do usuwania pieprzyków, które lekarz uzna za podejrzane. W takim przypadku może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu całkowitego usunięcia znamienia wraz z marginesem zdrowej tkanki i wykonania badania histopatologicznego, aby upewnić się, czy nie zaszły zmiany nowotworowe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/



Comments are closed.

icinfium.com nstam.org orognost.com