Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ubezpieczenie samochodu jest kwestią tak samo ważną jak coroczne przeglądy techniczne. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powinien mieć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (samochodu, motocykla, ciągnika). Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC? Czy możliwe jest zmniejszenie ceny składki?

Czym jest ubezpieczenie samochodu OC?

Ubezpieczenie samochodu OC to polisa obowiązkowa, wymagana przez polskie prawo. Polisa OC chroni interesy innych użytkowników drogi i pozwala na pokrycie podstawowych szkód wyrządzonych przez właściciela polisy, np. w przypadku kolizji czy wypadku. Ubezpieczenie OC jest dokumentem sprawdzanym razem z prawem jazdy oraz dowodem rejestracyjnym samochodu. Brak ważnej polisy naraża na wysokie kary finansowe oraz mandaty. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie samochodu to nie tylko polisa OC. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych polis, takich jak AC czy Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC?

Ubezpieczenie samochodu w formie tej polisy nie ma stałej ceny – wysokość składki zależy od licznych czynników, takich jak miejsce rejestracji samochodu, jego marka, pojemność silnika. Na wysokość składki ma również wpływ wiek posiadacza pojazdu, jak i posiadane zniżki, zebrane wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować dodatkowe rabaty, jeśli kupujący zdecyduje się na zapłacenie na roczną polisę z góry. Warto pamiętać, że najczęściej kupowane ubezpieczenie samochodu w formie OC jest ważne rok. Po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy, najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. W przypadku spowodowania kolizji bez ważnej polisy, sprawca będzie musiał zapłacić za własne szkody z własnej kieszeni.

Comments are closed.