Sprzęgło w samochodzie jest częścią, która wbrew pozorom nie psuje się zbyt często. Oczywiście o ile jest prawidłowo użytkowana. Niestety nieodpowiedni tryb jazdy i złe nawyki mogą przyspieszyć zużycie sprzęgła. Z drugiej strony unikanie niepotrzebnego używania i nadwyrężania sprzęgła, pozwala znacząco wydłużyć jego żywotność – nawet powyżej 200 tys. km przebiegu. Kiedy jednak sprzęgło zacznie już szwankować, to trzeba przygotować się na spory wydatek. Czy warto naprawiać je na raty, czy lepiej wymienić w całości? Ile kosztują zestawy sprzęgła? Co wchodzi w ich skład?
Awaria sprzęgła – zestaw czy wymiana poszczególnych części?
Na samym początku, zanim przejdziemy do wymiany uszkodzonego sprzęgła na nowe, warto poruszyć kwestię regeneracji sprzęgła i jego naprawy poprzez wymianę wybranych elementów. Często szukając budżetowych sposobówna zażegnanie problemów z samochodem, decydujemy się na rozwiązania, które pomimo chwilowej poprawy sytuacji, w efekcie okazują się początkiem regularnych wizyt w warsztacie. Sprzęgło i jego naprawa jest niestety jedną z tych sytuacji.
Wybierając wymianę tylko wybranych podzespołów, przedłużamy jedynie nieuniknione i narażamy się na dodatkowe koszty. Jednorazowa wymiana kompletnego sprzęgła okazuje się po czasie tym, co powinniśmy zrobić od razu. Z pożytkiem dla swojej kieszeni i nerwów. Rozebranie samochodu i dostanie się do sprzęgła a później wymienianie w nim poszczególnych części, do tanich usług nie należy. Mechanicy słono sobie za to liczą. Przy czym części kupowane oddzielnie także są z reguły droższe. A tak czy inaczej, wymienić będzie trzeba wszystkie elementy sprzęgła, ponieważ ich żywotność jest na bardzo podobnym poziomie.
Komplet sprzęgła, co w zestawie
Co zatem zawierają zestawy sprzęgła? Tutaj dużo zależy od rocznika, marki i modelu samochodu. Jednak w takim ogólnym ujęciu, na kompletny zestaw sprzęgła hydraulicznego składają się zazwyczaj:
- tarcza dociskowa sprzęgła
- łożysko oporowe (wysprzęglik)
- tarcza sprzęgła
W przypadku samochodów wyposażonych w koło zamachowe dwumasowe, dostępne są również zestawy sprzęgła z kołem dwumasowym i sztywnym wraz ze śrubami mocującymi.
Przy czym warto jeszcze wspomnieć o innym podzespole, który co prawda nie jest częścią sprzęgła i nie wchodzi w zestaw, ale jest elementem niezbędnym do jego działania, czyli o pompie sprzęgła. Na ten element także trzeba zwracać uwagę, ponieważ należy do typowo eksploatacyjnych i z tego względu musimy wymieniać go częściej. Czasami myślimy, że psuje się nam sprzęgło, a to po prostu awaria pompy sprzęgła. Na szczęście jej wymiana nie jest z reguły droga.
Zestawy sprzęgła cena
Cena zestawów sprzęgła jest niezwykle zróżnicowana. Wpływa na nią zarówno rodzaj sprzęgła zależny od marki i modelu samochodu, jak i jego jakość. Na rynku dostępne są zestawy sprzęgła różnych producentów. I są to zarówno oryginalne części, jak i zamienniki. Wśród tych ostatnich także znajdziemy lepsze lub gorsze produkty. Przy czym różnica w cenie może wynosić nawet kilkaset złotych.
Ogólnie ceny zestawów sprzęgła wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zestawy sprzęgieł w atrakcyjnych cenach znaleźć można w sklepie internetowym Ucando.pl. Przy czym warto zaznaczyć, że zestawy sprzęgła z kołem dwumasowym są zawsze droższe, ponieważ samo koło dwumasowe kosztuje kilkaset złotych.
Comments are closed.