Codziennie na polskich drogach dochodzi do dziesiątek zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu kierowców, pasażerów, przechodniów i innych uczestników ruchu. Zdarzenia drogowe dzielą się na dwie grupy: kolizje i wypadki. Czym różni się kolizja drogowa od wypadku? Co możesz zrobić, aby zminimalizować skutki nieprzyjemnych incydentów? Sprawdź!
Kolizja drogowa a wypadek
Według ogólnie przyjętej definicji kolizja drogowa jest zdarzeniem, w wyniku którego doszło jedynie do poniesienia szkód materialnych (nie ucierpiała żadna osoba). Konsekwencje wypadku są poważniejsze. O wypadku mówimy wtedy, kiedy dochodzi do śmierci lub urazów uczestników ruchu.
Kolizja drogowa… I co dalej?
Dla osób uczestniczących w kolizji priorytetem powinno być zapewnienie sobie i innym osobom znajdującym się w pobliżu bezpieczeństwa. W tym celu należy usunąć pojazdy na bok, aby nie torować ruchu, a później ustawić na drodze trójkąt ostrzegawczy. Kiedy teren będzie zabezpieczony, można przejść do spisywania protokołu. W dokumencie sporządzonym w dwóch egzemplarzach należy szczegółowo opisać okoliczności zdarzenia oraz zawrzeć informacje dotyczące sprawcy i poszkodowanego. Jeśli jedna z osób jest nietrzeźwa, należy wezwać policję.
Potrójna ochrona
Niestety, nawet najbardziej przezorni kierowcy nie są w stanie kontrolować warunków na drodze. Nieostrożny manewr innego kierowcy, złe warunki pogodowe czy zrządzenie losu mogą odmienić życie każdego z nas. Aby zminimalizować skutki nieprzewidzianych zdarzeń, warto wybrać rozszerzone ubezpieczenie. Dodatkowe polisy AC i assistance zapewnią Ci kompleksową ochronę w różnych, nawet nietypowych sytuacjach.
Comments are closed.